Każdy dom jednorodzinny w naszej ojczyźnie powinien posiadać kocioł do ogrzewania całego budynku

W aglomeracjach miejskich stawia się niekiedy takie osiedla, które podłączone są do ogrzewania miejskiego. Jednakże, nadal bywa to wyjątek. W wioskach raczej nie jest to możliwe.
Wiele domów w naszym kraju musi samodzielnie zadbać o to, żeby mieć ogrzewanie.

mieszkanie

Autor: TECE

Standardem bywa to, że do każdej wioski pociągnięty jest prąd. Był to swego czasu nadrzędny priorytet socjalistycznych zwierzchników. Obecnie prawie wszyscy mają także wodę w domu, doprowadzoną rurami wprost do kranu. Jednak, jeżeli mówimy o ogrzewaniu, to najczęściej każdy właściciel musi zadbać o to sam. Dlatego w większości domów są kotłownie. Czasami bywają one w piwnicach albo stanowią odrębne pomieszczenie na parterze. Często kotłownie lokalizowane są przy wejściu do domu, żeby szybko można było przenieść do nich węgiel i nie nabałaganić w całym domu. Dobrym rozwiązaniem będzie jednak to, żeby kotłownia miała odrębne wejście z tyłu budynku. Jeżeli nasz dom połączony jest z garażem i pomieszczeniem gospodarczym, to zwykle architekci starają się zrobić taki projekt, aby kotłownia – ciekawy wpis na-> modernizacja kotłowni – była obok pomieszczenia, gdzie przechowujemy węgiel. Musimy również przemyśleć kilka kwestii organizacyjnych związanych z tym pomieszczeniem. Powinniśmy przemyśleć to, jakich gabarytów będzie piec.

Przepisy mówią o tym, jaka musi być wielkość pomieszczenia przy różnych rozmiarach kotła. Chodzi głównie o wentylację (sprawdź niskie ceny na czyszczenie wentylacji wrocław Purevent czyszczenie klimatyzacji) powietrza. Na dodatek, należy pomyśleć o tym, by całe pomieszczenie wyłożyć płytkami. Łatwiej będzie nam wtedy utrzymać czystość.