Wpływ hałasu na zdrowie istoty ludzkiej

Akustyczne drgania o dużym natężeniu, które mogą być dla człowieka bardzo szkodliwe oraz uciążliwe, zwane są hałasem.
Z psychologicznego punktu spostrzegania, harmider jest dźwiękiem nadzwyczaj niemiłym a także niepożądanym, jaki powoduje drażliwość, a wręcz przemęczenie całego organizmu.

Zaparkowane samochody na parkingu

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com
Człowiek od zawsze egzystuje w otoczeniu dźwięków, również sam się nimi posługuje. Naturalnymi źródłami dźwięków są oddźwięki natury: grzmoty, szum wiatru, tony wydawane przez zwierzaki.

Zajmujący wpis? Jeżeli tak myślisz, to kliknij tu, w serwisie części zamienne do maszyn budowlanych, który w tamtym miejscu się znajduje, także jest coś wartościowego!

Wszelkie inne, które są niemiłe a także stresujące zostały określone harmiderem. Zatem hałas jest zanieczyszczeniem środowiska przyrodniczego, problematycznym oraz szkodliwym dla człeka oraz innych organizmów żywych.

decybelomierz

Autor: Sharandra
Źródło: http://www.flickr.com
Warto zbadać, w jak natężonym hałasie przebywamy i czy jest on dla nas niekorzystny, może nam w tym pomóc decybelomierz, który zmierzy poziom hałasu w naszym otoczeniu. Hałas wywołuje wzrost nerwowego napięcia. Jest jednym z czynników stresowych, który powoduje, iż w układzie człowieka uwalniane są substancje chemiczne, między innymi adrenalina, inaczej zwana hormonem lęku, walki oraz ucieczki.

Zobacz również inny zbiór treści podnoszących prezentowany temat – bez strachu – wejście za darmo (http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/mdv/klimatyzatory-kanalowe-mdv), więc kliknij ten odnośnik.

Adrenalina uwalnia glikozę z wątroby, zapewnia też uwolnienie kwasów tłuszczowych z ich zapasów w tłuszczowej tkance, aby stanowiło źródło energii dla pracy muskułów.

Jednak jeśli człowiek nie ucieka, glukoza oraz kwasy tłuszczowe nie mają możliwości ulec spaleniu w muskułach, więc powstałe metabolITy zamieniają się w cholesterol, który odkłada się na ściankach krwionośnych naczyń, no następnie powodować może nadciśnienie czy zawał serca. Hałas może być zatem dla istoty ludzkiej wyjątkowo niebezpieczny.