Krótki przegląd urządzeń wykorzystywanych na placach budów, główne plusy używania minikoparek.

Przy pracach budowlanych od lat najpopularniejszym narzędziem jest łopata – sprzęt prosty, łatwy w użytkowaniu i nie potrzebujący wielkiego doświadczenia od pracownika, a raczej odpowiedniej siły fizycznej. Jednak dużym minusem ręcznych prac jest ich czas, dlatego też coraz częściej wykorzystuje się jakieś maszyny. Jednym z najchętniej stosowanych sprzętów są minikoparki, sprzęt wręcz można powiedzieć niezbędny przy najróżniejszych pracach budowlanych. Minikoparki to urządzenia o niewielkich gabarytach, obsługiwane przez pojedynczą osobę. Stosowane być mogą zarówno na zewnątrz, na otwartej powierzchni, jak również wewnątrz obiektów.

Zainteresował Cię ten materiał? To znakomicie, gdyż oryginalny wpis (http://www.bautec-lodz.pl/budownictwo) posiada podobne dane do omawianych.

Typowo posiadają napęd gąsienicowy, dzięki czemu bardzo łatwo się nimi kieruje w różnych miejscach. Przeważnie spotyka się wersje wykonane z gumy, doskonale radzące sobie zarówno w otwartym terenie, ale też na wszelakich twardych nawierzchniach. Poza tym użycie takiego napędu w dużym stopniu będzie poprawiało stabilność samego urządzenia, przez co jest ono bardziej odporne na wywrotki.

Minikoparka jest urządzeniem wielofunkcyjnym, dzięki czemu jej zastosowanie na budowach jest dość szerokie. Najczęściej wykonuje się za jej pomocą wykopy o głębokości nawet półtora metra. Minikoparki mają zastosowanie podczas prac instalacyjnych, przygotowywaniu fundamentów czy innych wykopów, na przykład pod kable energetyczne i najróżniejsze rury. Typowym wyposażeniem wszystkich minikoparek jest jakaś łyżka, to przy jej pomocy robione są wszystkie wykopy. Lecz instalując do niej inną odmianę łyżki przeobrazić je można w ładowarkę, a po przykręceniu lemiesza z przodu również miniaturowy spychacz, którym wyrówna się powierzchnię po zakończeniu ziemnych robót. Rzecz jasna cały czas należy pamiętać o tym, że minikoparka jest bardzo mała, więc nie należy się spodziewać, że wydajność pracy będzie wielka. Lecz porównując tę wydajność z pracą ludzi którzy będą ręcznie pracować, to nawet całkiem mała koparka części do koparek będzie parę razy szybsza.