Wzmacnianie gruntu budowlanego

Intensyfikowanie podłoża budowlanego przeprowadzamy na ogół w takim przypadku, kiedy nośność gruntu może być niewystarczająca do przejęcia obciążenia domu. Zadanie to jest wyjątkowo znaczące ze względów bezpieczeństwa. Przed zaczęciem utwardzania musimy jednak dysponować miarodajnymi testami gruntu. Bez nich nie będzie wiadomo jakie procedury użyć.

klasyfikacja gruntów

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Wzmacnianie gruntów umożliwi posiadanie solidnego i pewnego budynku. Najłatwiejsza i w zasadzie najmniej inwazyjna strategia utwardzania, to ubijanie. Strategia ta wykorzystywana jest pod obiekty lekkie konstrukcyjne. Polega na kompresowaniu wilgotnego, przede wszystkim piaszczystego podłoża osobliwymi machinami. Jeśli nośność pola jest zbyt mała, a powstaje ona z wilgotności podłoża, to zdołamy pogrubić go żwirem, albo drobnymi kamieniami ubijanymi pokładami.

Iniekcja to procedura polegająca na podwyższeniu nośności gruntu pod fundamentami za pomocą osobliwych iniekcji do podłoża. Wzmacnianie gruntów tą metodą ma na celu zmniejszeniu szansy osiadania budynku.

Jeśli fascynuje Cię tego typu problematyka, zerknij pod link (http://alglas.pl/przemysl/okan-drzwi-przeciwpozarowe/) w tamtym miejscu zawarte także Cię bardzo zaintryguje. Nie czekaj więc i kliknij tutaj.

Istnieją przeróżne techniki iniekcyjne umożliwiające utwardzanie wszelkich typów gruntów, za pomocą szprycowanej pod ciśnieniem zawiesiny. Kompozycja i gęstość danej mieszaniny jest zależna od rodzaju bazy i jego przepuszczalności. Najczęściej są to zawiesiny cementowe, lub mieszanki chemiczne, które wtłacza się za pomocą osobliwych pomp do próżni w podłożu budowlanym.

grunt budowlany

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas pełnienia prac budowlanych, nieodzowne jest czasem zagęszczenie gruntów. Jego celem jest zmniejszenie porowatości podłoża, jaki jest za miałki, a przez to mało stateczny. W związku ze zróżnicowanymi własnościami podłoży, wykorzystywane są różne strategie i maszyny do zagęszczania gruntów. Porowatość podłoża jest możliwość obniżyć w wyniku użycia drgań, albo impulsów. Zagęszczanie gruntów realizowane jest przez różne maszyny. Jednymi z najczęściej użytkowanych maszyn służących do zagęszczania przy robotach ziemnych są walce. Walce statyczne oddziaływają swą masą, zapewniając dokonanie zagęszczenia podsypek pod podłoża, albo dogęszczenia górnych warstw nasypów.