Nasza szara polska rzeczywistość – kłopoty mieszkańców Polski

Mieszkamy w dość dziwnym kraju. Niby jest okej, ale jest niedobrze. Niby jesteśmy wkurzeni, ale mamy powody do zadowolenia. Narzekamy, kiedy jest gorąco, a gdy jest zimno to domagamy się, ażeby było upalnie.

Blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Jesteśmy krajem kontrastów z dość pokręconą historią i szybką szaloną transformacją gospodarczą, jaka jednych pogrzebała w biedzie, pozostałych wyniosła bardzo wysoko. Żyjemy w kraju, gdzie klasa średnia bytuje, lecz często tylko na papierze. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak się to potoczyło?

Odpowiedź na tak zadane pytanie próżno szukać wśród polityków, którzy są mocno oderwani od rzeczywistości. Nie poradzą oni na tego typu bolączki, gdyż nie muszą się martwić o swoją przyszłość, a jak to ktoś bystry zauważył: najedzony głodnego nie zrozumie… No chyba, że był taki człowiek głodny kiedyś, lecz możliwe, że już o tym nie pamięta.

Widzisz teraz niezwykle interesujący tekst, zatem zapewne zaabsorbuje Cię także ten udostępniony poniżej materiał – on również jest godny Twojej uwagi.

Wielu naszych rodzimych polityków było w potrzebie, lecz to było tak dawno temu, że nie warto schylać się po te resztki, bo jeszcze wciągną niepotrzebnie. Politycy więc to problem, jaki paradoksalnie powinien właśnie stanowić problemu – polityk bowiem jest przedstawiciele wyborców, żeby służył w ich interesie. Niestety, w Polsce interesy służą wąskiej grupie, która ma we własnych szeregach odpowiednio ustawionego polityka. Może nie brzmi to optymistycznie, ale taka jest niestety rzeczywistość (wzory umów najmu).

Inna sprawa, to źle przeprowadzona transformacja. Może i Balcerowicz zrobił wszystko,

Budynek

Autor: katie_mccolgan
Źródło: http://www.flickr.com

co mógł, ale jednakże coś potoczyło się źle. Nie było by teraz tak wielkich różnic w zarobkach i różnic zamożności Polaków. Wiadomo, iż nie możemy się porównywać do Wielkiej Brytanii czy Francji, tam klasa średnia rozwijała się równomiernie. U nas po okresie socjalizmu nagle pojawił się nowy system – kapitalizm. Niemniej, w naszym kraju jest taki nieprzyjemny klimat, ażeby z powstającej klasy średniej ściągnąć największą ilość pieniędzy. Dlatego prowadzenie firmy to bardzo ciężki kawał chleba i niepewny projekt, jaki może się skończyć bankructwem.

Zaciekawiły Cię notki podane w tym wątku? Jeśli tak, to czytaj także pojemnik uchylny zbliżone wiadomości, tyczące się tego działu. Zachęcamy Cię do przeczytania do nowej witryny.

Gdyby był bardziej korzystny klimat dla przedsiębiorców Polska mogłaby pochwalić się naprawdę prężną klasa średnią, która swoim poziomem szybko dogania kraje zachodnie.

Jest jeszcze inna kwestia – rynek mieszkaniowy. Wzory umów najmu przewijają się wszędzie, ponieważ młodych ludzi nie stać na zakup swojego mieszkania. Nawet, gdy państwo oferuje benefity dla młodych to są one pomyślane w ten sposób, aby bardziej służyły deweloperom, czyli silniejszym. A przecież młodzi ludzie to przyszłość Polski. Dlaczego więc tak to wygląda? Pytanie niestety pozostaje bez odpowiedzi. To jest chyba największa tragedia tego typu sytuacji – nie można dostrzec światełka w tunelu.