Wyciągarka samochodowa, co to? Jak jest skonstruowana? Dla czego powinno się ją posiadać?

Wciągarki samochodowe to ważny czynnik wszystkich fanów off-roadu. Pozwalają one uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz zapewniają niezależność podczas przejażdżek po niedostępnych dla pojazdów pasażerskich okolicach.

różnokolorowe okno zrobione z prostokątnych szkiełek

Autor: Andrew Tarvin
Źródło: http://www.flickr.com
Używane nie tylko w off-roadzie, ale również straż ogniową pomoc drogową i przemysł choć w bardziej odmienionej formie przygotowanej do podnoszenia ładunku na duże wysokości oszczędzając przy tym pracy PRacowniką. Ale czym zasadniczo są wyciągarki samochodowe? Jak są skonstruowane i jak należy je używać. O tym dowiecie się w kolejnej części artykułu.
Układanie parkietu

Autor: julien haler
Źródło: http://www.flickr.com
Specjalnie profilowana powierzchnia wewnętrzna otuliny Tubolit AR Fonowave dodatkowo podnosi jej walory tłumiące

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Wyciągarki dzielą się na różne rodzaje. Elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne i ręczne. My skoncentrujemy się na elektrycznych gdyż te niejednokrotnie montowane są w autach. Wciągarka elektryczna zbudowana jest z wielu ważnych części. Każda wyciągarka posiada silnik który najczęściej zasilany jest prądem z akumuLatora. Przy wykorzystywaniu takiego rozwiązania należy uważać aby nie rozładować ogniwa. Niektóre wyciągarki zaopatrzone są w system zarządzania dwoma akumulatorami co pozwala uniknąć rozładowania.

Kolejnym składnikiem jest bęben który ma kształt beczki i na niego nawijana jest lina którą należy okręcać równomiernie aby pozbyć się uszkodzeń całej konstrukcji. Lina może być syntetyczna lub metalowa. Lina (zawiesia linowe ceny) stalowa jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Lina (wciągarka linowa) syntetyczna jest za to lekka, łatwiej się ją nawija ale jest droższa i łatwo ją uszkodzić oraz szybciej się zużywa. Kolejny element to ślizg który nawija linę na bęben. Kolejnym elementem jest przekładnia zębata, hamulec oraz sterownik odpowiadający za prace całego układu.

Wyciągarki hydrauliczne najczęściej wykorzystuję się w przemyśle tam gdzie używywanę są się wielkie maszyny np. podesty ruchome przejezdne. Reasumując wyciągarki to łatwe urządzenia w które warto zakupić aby uniknąć wielu nieprzyjemnych momentów.