Wapnowanie gleby – nadzwyczaj skuteczny zabieg, kiedy chcemy obniżyć poziom zakwaszenia ziemi

Obecnie, przemysł górniczy w Polsce nadzwyczaj prężnie się rozwija, a wydobywane surowce znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki.
Argumentów na potwierdzenie rzeczonej tezy nie trzeba daleko szukać.

poddasze

Autor: TraumTeufel666
Źródło: http://www.flickr.com
dom - rzut

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com
By się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na dzisiejsze budownictwo lub – choć wydaje się to mało prawdopodobne – rolnictwo. Jedno z najistotniejszych, a zarazem największych wyzwań w obliczu których stają hodowcy upraw to niezaprzeczalnie zakwaszenie gleb. W kwaśnym środowisku albowiem roślinom jest zdecydydowanie trudniej pobrać składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu. Dodatkowo, w ziemi o kwaśnym pH rozpuszcza się więcej szkodliwych związków, co siłą rzeczy negatywnie wpływa na zebrane później plony. Nasuwa się więc pytanie: jak temu zapobiec? Wapnowanie ziemi stanowi wspaniałe rozwiązanie opisywanego kłopotu.

Wejdź naszą kolejną stronę. Tam znajdują się interesujące treści. Prosimy – doczytaj szczegóły (http://www.termofol.pl/fotowoltaika-dla-domu/). Będzie nam niezwykle przyjemnie, jeżeli posty przypadną Ci do gustu.

Ten nieskomplikowany zabieg agrotechniczny pozwala poprawić strukturę podłoża. Najlepiej wykonywać go późnym latem albo jesienią.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Jeśli tak, to śmiało sprawdź, co się znajduje w ofercie generalne wykonawstwo kraków, która odnosi się do pokrewnej kwestii.

Trzeba pamiętać żeby nie sadzić wówczas nowych roślin i zaczekać 2-3 tygodnie. Wapno zwane też palonym lub budowlanym uzyskuje się w procesie prażenia kamienia wapiennego. Wykorzystuje się je na glebach ciężkich, na średnich bardzo dobrze sprawdza się wapno tlenkowo-magnezowe.

Natomiast, wapno węglanowo-magnezowe nie tylko użyźnia gleby, ale także podnosi poziom tłuszczu w roślinach oleistych a także motylkowych, takich jak dla przykładu: bób, ciecierzyca, fasola zwykła, groch, soczewica jadalna, itd.