Jakiego rodzaju surowce wydobywa się w naszych kopalniach nie licząc takich najbardziej znanych, czyli energetycznych? Czym jest kreda pastewna?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż w Polsce oprócz węgla czy innych surowców używanych w energetyce wydobywa się dużo różnych surowców stosowanych codziennie.

klimatyzator

Autor: http://www.homespothq.com
Źródło: http://www.flickr.com
Nie sposób nie powiedzieć chociażby o kamieniu, jakiego różne rodzaje wykorzystuje się chociażby na placach budów.
trawertyn

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Granit z pewnością znają wszyscy, z kolei trawertyn już niekoniecznie. Jest to kamień (www.wkg.pl/kamien-naturalny/) naturalny, jaki zalicza się do skał osadowych. Podczas tworzenia się takiego kamienia uwalnia się dwutlenek węgla, który jest przyczyną powstawania widocznych otworków w materiale, które zaburzają jego strukturę. Właśnie te otwory wpływają na jakość surowca. Mawia się, iż im mniejsza ilość otworów, tym lepsza jakość oraz wyższa cena surowca. Często otwory wypełnia się, a taki kamień szlifuje się, co polepsza w dużym stopniu walory wizualne tego kamienia. Materiał ten wykorzystuje się głównie w budownictwie. Zarówno do wykończeń zewnętrznej elewacji, jak również wykończeń wewnątrz.

Czy taka problematyka przykuła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę (http://bonie.pl/podparapetniki), która dotyczy omawianej sprawy, więc na pewno też Cię zainteresuje.

Jest on powszechnie używany do robienia schodów, posadzek czy kominków. Może pojawiać się w łazienkach, robi się z tego surowca na przykład umywalki.

kreda pastewna

Autor: bachmot
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bachmont/1302353569/
Kreda pastewna z kolei jest węglanem wapnia, który dodawany jest do pasz zwierząt. Wzbogaca ona zwierzęce pożywienie w tak ważny wapń, jakiego niedobór może prowadzić do wielu schorzeń, takich jak osteoporoza albo też krzywica kości.

Taki dodatek paszowy doskonale wpływa na zwierzęta tym bardziej w okresie wzrostu, gdy zapotrzebowanie na wapń jest duże. Kreda taka świetnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu u zwierząt. Od układu nerwowego po kostny czy mięśniowy.