Co oprócz węgla możemy wydobyć ze sztolni?

Polskie kopalnie, znane kiedyś bardzo kojarzyły się jedynie z wydobyciem węgla kamiennego. To rzecz jasna główny ich produkt, lecz nie jedyny, który jest tak ogromnie pożądanym kopalnianym produktem.
Węgiel to naturalnie czołowy produkt wywodzący się z rodzimych kopalń.

Niełatwo dać wiarę temu, iż to co można ponadto wyciągnąć z kopalni może posłużyć chociażby do aranżacji mieszkań i nie wyłącznie. Jednak nadzwyczaj mile widzianym ostatnimi czasy materiałem (zobacz ściernica diamentowa) pochodzącym dokładnie z podobnych czeluści sztolni jest trawertyn.

Uważasz, że ten tekst jest wartościowy? Jeśli tak, kliknij tu – ten tekst zawiera podobne tematy, one też są warte przeczytania.

Rzecz jasna jego pokłady nie pojawiają się w każdej z kopalń, ale w naszej ojczyźnie także i takie się znajdują. Ten tajemniczo brzmiący trawertyn to zwyczajny kamień naturalny z bardzo ciekawą powierzchnią. Jego specyficzną właściwością są naturalne otwory na budowie, zaś płyty z trawertynu są używane w upiększaniu wnętrz. Należy jednak ująć, iż trawertyn jest mało mocnym materiałem, nieodpornym na zawilgocenia lub zarysowania, jednakże do salonów przydaje się bardzo dobrze i tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat.

atesty
Następnym materiałem wywodzącym się z kopalnianych otchłani jest kreda pastewna. Owa z kolei odnajduje zastosowanie głównie w wytwarzaniu karm albo jako dodatek do pasz. Dzieje się tak dlatego, iż kreda pastewna jest produktem niezwykle wysokiej jakości, jaki dostajemy w procesie przemiału kamienia wapiennego.

Jedne a także drugie zaprezentowane wyroby, choć być może znacznie mniej powszechne od węgla kamiennego cały czas używane bywają w dalszych fazach produkcji, natomiast zastosowanie mają zupełnie inne.